Nábytok z masívu alebo drevovláknité dosky - čo vybrať?

Pri výbere vybavenia bytu často čelíme otázke, aký druh nábytku vybrať. Najväčšiu pozornosť venujeme vzhľadu a cene, ale nepremýšľame o tom, z akého materiálu nábytok pochádza. Prečo sa na pohľad tak podobný nábytok odlišuje v cene rádovo o stovky eur?

Nábytok z drevovláknitých dosiek

Najlacnejším a najobľúbenejším materiálom pri výrobe nábytku sú takzvané drevovláknité dosky, ktoré sa líšia podľa hustoty materiálu. Rozlišujeme ultraľahké (ULDF), ľahké (LDF) polotvrdé (MDF) a vysoko zhustené vláknité dosky (HDF). Vyrábajú sa suchou cestou, rozsekáním zvyškov tvrdého a mäkkého dreva do drevených vlákien, ktoré sa skombinujú s voskom a živicovým spojivom. Potom sa za vysokého tlaku a teploty naformují do dosiek. Tieto dosky sú následne ľahko spracovateľné, ale nábytok z nich je menej odolný a podlieha rýchlejšiemu opotrebeniu.

Nábytok z masívu

Nábytok z masívneho dreva je nábytok z pevného a odolného materiálu. Slúži majiteľovi po mnoho rokov. Je odolnejší voči mechanickému poškodeniu a nárazu. Dôležitým faktorom, ktorý je potrebné spomenúť, sú jeho antialergické vlastnosti, pretože sa z neho neuvoľňujú žiadne prachové častice. A k údržbe postačí vlhká handrička.

Múzejné exponáty zo stredoveku dokazujú, ako dlhoveké dokážu byť napríklad šatníkové skrine, truhlice, stoly a stoličky vyrobené z masívneho dreva. Zároveň si zachovávajú svoju eleganciu a klasickú krásu, ktorá zostala obdivovaná po stovky rokov. Napriek neustále sa meniacim trendom interiérov, zostáva nábytok z masívu stále v móde a vynikne v každej domácnosti.

Náš nábytok vychádza z prírody

Vďaka nášmu nábytku z masívneho dreva budete bližšie k prírode. Je ekologicky ošetrený a štruktúru dreva spoznáte nielen na pohľad, ale aj na dotyk. K výrobe používame viac druhov dreva s odlišnou tvrdosťou a farebným odtieňom, čo so sebou nesie možnosť prispôsobenia sa rôznym estetickým chutiam. Najviac trvanlivé je drevo z duba alebo borovice. Zvlášť fínska borovica, ktorá rástla vo škandinávskej klíme, sa stala odolná voči teplotným zmenám.

Existujú drahé druhy dreva, ako je napríklad eben, ale stojí za to vyvrátiť mýtus, že drevený nábytok musí byť vždy príliš drahý. Nedávno sa tiež objavil nábytok, ktorý kombinuje prírodu a ľahkosť do tej miery, v ktorej sú hlavné a viditeľné časti nábytku vyrobené z masívneho dreva (napríklad rám, dvierka, police a podobne) a len malá časť z ľahší drevovláknité dosky (napríklad zadné časti zásuviek alebo zadná krycia doska). Vďaka výberu správneho typu dreva preto môže byť taký nábytok k dispozícii pre každý rozpočet.

Je to dobrá investícia na mnoho rokov dopredu.